NETU 2016 Bergen

Kæmpe stor succes ved de Nordeuropæiske Mesterskaber 2016, som blev afholdt i solskinsbyen Bergen. Ikke mindre end 13 medaljer fordelt på 6 guld, 4 sølv og 3 bronze blev det til og i tillæg også 2 1. pladser og 1 2. plads i consulation. Rigtig flot mesterskab af de danske veteraner.

Erling Nielsen, Slagelse gjorde rent bord og vandt ikke mindre end 3 mesterskaber, med finalesejr i single over Niels Ramberg. Charlotte Polk tog 2 titler og 1 bronze, Karin Kruse Rytter vandt ligeledes 2 titler og 1 sølv og Jørgen Enevoldsen 1 titel med Karin i mix 50.

Her følger alle medaljer vinderne:

  • Dame single 50    1. Charlotte Polk
  • Dame single 55    2. Karin Kruse Rytter
  • Herre single 50    3. Steen Hummeluhr
  • Herre single 70    1. Erling Nielsen
  • Herre single 70    2. Niels Ramberg
  • Dame double 50  1. Karin Kruse Rytter / Charlotte Polk
  • Dame double 50  2. Jette Vieg / Eve Ilves-Schalk, Estland
  • Herre double 50  2. Jørgen Enevoldsen / Oscar Søndberg
  • Herre double 50  3. Steen Hummeluhr / Michael Rigmond
  • Herre double 70  1. Erling Nielsen / Niels Ramberg
  • Mix double 50      1. Karin Kruse Rytter / Jørgen Enevoldsen
  • Mix double 50      2. Michael Rigmond / Ann Donell, Sverige
  • Mix double 50      3. Charlotte Polk / Oscar Søndberg
  • Mix double 70      1. Erling Nielsen / Kari Gjengedal, Norge

Consulation plaseringer:

  • Herre single 50   1. Jan M. Sørensen
  • Herre single 70   1. Finn Nielsen
  • Herre single 75   2. Pouel Gross

Se masser af billeder fra mesterskaberne i menupunktet til venstre NETU 2016

Resultatliste - AAVO 2011

Herre 40 år:
         1. Oscar Søndberg, Randers Freja
         2. Hans Kristensen, Randers Freja
         3. Lars Sørensen, Tølløse
         4. Lasse Kessler, Tølløse
Finale: 11-9, 9-11, 9-11, 14-12, 11-5

Herre 40 Double:
         1. Oscar Søndberg / Jørgen Enevoldsen, Randers Freja
         2. Brian Gantzhorn / Dennis Øreskov, Skensved
         3. Lars Sørensen / Lasse Kessler, Tølløse
         4. Hans Kristensen / Les Eadie, Randers/England
Finale: 11-7, 11-6, 11-7

Herre 50 år:
         1. Jørgen Enevoldsen, Randers Freja
         2. Preben Larsen, Amager
         3. Steen Villadsen, Viby
         4. Ahmed Cemil Abis, Tyrkiet
Finale: 11-9, 6-11, 11-9, 11-9

Herre 60 år:
         1. Claus Pedersen, Sisu/MBK
         2. Keld Lyngholm, CIF
         3. Erman Bozkurt, Tyrkiet
         4. Jens Erik Linde, Sisu/MBK
Finale: 11-4, 11-9, 11-8

Herre 60 double:
         1. Jimmi Amdisen / Niels Andersen, ÅBV 86
         2. Finn Jensen / Dennis Holm, Viby
         3. Jens Erik Linde / Finn Lorentzen, Sisu/MBK
         4. Erman Bozkurt / Abdullah Aydin, Tyrkiet
Finale: 6-11, 15-13, 11-7, 11-9

Herre 65 år:
         1. Niels Ramberg, Virum-Sorgenfri
         2. Erling Nielsen, Slagelse
         3. Finn Nielsen, Slagelse
         4. Niels Andersen, ÅBV 86
Finale: 11-7, 13-11, 11-7

Herre 65 double:
         1. Erling Nielsen / Finn Nielsen, Slagelse
         2. John M. Poulsen / Gerner Groot, Søhøjlandet / Randers
         3. Hermann Nappefeld / Wilhelm Farwerk, Tyskland
         4. Finn Pedersen / Søren Jensen, ÅBV 86
Finale: 11-7, 7-11, 11-8, 11-8

Herre 70 år:
         1. Finn Pedersen, ÅBV 86
         2. Bent Holgård, Sisu/MBK
         3. Søren Jensen, ÅBV 86
Finale: 8-11, 11-9, 8-11, 11-6, 11-9

Dame 40 år:
         1. Birgit Gallrein, Tyskland
         2. Inger Gadegaard, Skovby
         3. Anette Høxbro, Skive
Finale: 1-15, 11-9, 12-10, 11-9

Dame 40 double:
         1. Birgit Gallrein / Inger Gadegaard, Tyskland / Skovby
         2. Lena Linde / Anita Andersson, Sverige
         3. Annette Høxbro / Lisbeth Rosendal, Skive / Broager
Finale: 6-11, 11-6, 11-8, 11-4

Dame 50 år:
         1. Anita Andersson, Sverige
         2. Lena Linde, Sverige
         3. Wicky Ejby Petersen, Amager
Finale: 11-8, 12-10, 11-2

AAVO Champion Herre:
         1. Claus Pedersen, Sisu/MBK
         2. Niels Ramberg, Virum-Sorgenfri
         3. Jørgen Enevoldsen, Randers Freja
         4. Oscar Søndberg, Randers Freja
Finale: 11-8, 11-6, 11-8

AAVO Champion Damer:
         1. Birgit Gallrein, Tyskland
         2. Inger Gadegaard, Skovby
         3. Lene Linde, Sverige
         4. Anita Andersson, Sverige
Finale: 4-11, 11-2, 11-9, 12-10

Mix double 40 år:
         1. Birgit Gallrein / Claus Pedersen, Tyskland / Sisu/MBK
         2. Lisbeht Rosendal / Niels Ramberg, Broager / Virum
         3. Inger Gadegaard / Brian Gantzhorn, Skovby / Skensved
         4. Ruth K. Jensen / Carsten S. Nielsen, København
Finale: 11-6, 11-6, 6-11, 11-6

Mix double 50 år:
         1. Wicky Ejby / Preben Larsen, Amager
         2. Anita Andersson / Günther Härle, Sverige / Viby
         3. Lena Linde / Hermann-J Brink, Sverige / tyskland
         4. Vivienne Berry / Ahmet C Abis, Irland / Tyrkiet
Finale: 7-11, 11-6, 11-8, 11-3

MINI- Bordtennis:

1. Brian Gantzhorn                  1. Birgit Gallrein
2. Jens-Erik Linde                    2. Anita Andersson

Superfinale: Brian Gantzhorn - Birgit Gallrein 2-1